Menu Zamknij

Wizyta w Muzeum Miasta Zgierza

Dnia 18.04.2024r. uczniowie klas VIII i klasy VII udali się do Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, gdzie w budynku Domu Tkacza  pod opieką pracowników Muzeum Miasta Zgierza  zgłębiali historię tkackiego miasta. Dowiedzieli się, jak wyglądał warsztat tkacki oraz poznali proces tworzenia tkaniny od pozyskiwania wełny i wyrabiania nici do pracy na krosnach. Wiedzą już, czym różni się kołowrotek od wrzeciona i czym naprawdę w bajce ukłuła się Śpiąca Królewna. Na kolejnej wystawie mieli okazję zapoznać się z historycznym zabytkiem – maglem skrzyniowym (z przełomu XIX i XX wieku) do prasowania bielizny i pościeli, oraz innymi akcesoriami używanymi przez nasze babcie i prababcie, takimi jak żelazka na węgiel i duszę. Wystawa była urozmaicona pięknymi, wyszywanymi makatkami, dodającymi jeszcze więcej głębi i barwności opowieściom o minionych czasach.

Na poddaszu zabytkowego Domu Tkacza uczniowie zwiedzili także wystawę „Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat”, prezentującą największą kolekcję zabawek w Polsce centralnej.  Wystawa licząca blisko tysiąc eksponatów to głównie lalki z okresu od początku XX wieku do czasów współczesnych.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Miasta Zgierza za ugoszczenie nas i ukazanie jak ważne dla współczesnego pokolenia jest dziedzictwo kulturowe naszych przodków, o którym powinniśmy zawsze pamiętać.

Daria Kucina

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status