Menu Zamknij

„Godność, Wolność, Niepodległość”!

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

                     

Szkoła Podstawowa w Modlnej od marca 2018 r. realizuje szkolny projekt edukacyjny z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości „My dla Niepodległej”. W związku z tym w każdym miesiącu organizowane są szkolne działania dla dzieci i młodzieży: budowa biało-czerwonego drzewa z odcisków dłoni uczniów, bieg „Dla Niepodległej”, utworzenie żywej flagi Polski, przygotowanie biało-czerwonych potraw.

W ramach Konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość”, który jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa”, nasza szkoła otrzymała dotację na realizację działań związanych z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyło się wiele ciekawych inicjatyw:

 1. Zorganizowana została wystawa „Pamiątki po naszych przodkach” składająca się z eksponatów przyniesionych przez uczniów i ich rodziców. Prywatne pamiątki wiązały się z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości i posłużyły do zorganizowania interaktywnych zajęć dla wszystkich uczniów szkoły.

 2. 19 września 2018 r. w ramach Święta Patrona Szkoły – 17 Wielkopolskiej dywizji Piechoty – uczniowie zwiedzali Izbę Pamięci Narodowej i Tradycji Szkoły, brali udział w uroczystej Mszy Świętej, złożyli kwiaty na kwaterach poległych żołnierzy na Cmentarzu Wojennym w Modlnej, obejrzeli przygotowane przez grupę teatralną przedstawienie patriotyczne.

 3. 22 września b.r. odbył się V Rajd „Szlakiem Bohaterów I i II Wojny Światowej” z grą terenową. Uczestnikami rajdu byli wszyscy uczniowie, którzy wyruszyli wraz z wychowawcami i nauczycielami na pięć tras pieszych      i jedną rowerową. Podczas wędrówki wykonywali zadania związane z wydarzeniami z czasów I i II Wojny Światowej na naszym terenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki sfinansowane z projektu,      a klasy dyplomy.

 4. W nocy z 22 na 23 września odbyła się „Noc historyczna” zorganizowana dla 22 uczniów klas szóstych.          W ramach nocowania odbyły się:

 • zabawy integracyjne (podział na formacje wojskowe, nadanie pseudonimów
  i wykonanie proporców),

 • spotkanie z uczestnikiem misji stabilizacyjnych w Afganistanie i Iraku, który barwnymi opowieściami i pokazem slajdów przybliżył pracę polskich żołnierzy,

 • nocne podchody,

 • warsztaty cukiernicze polegające na wypieku ciastek „Symboli Polski”,

 • ognisko z pieczeniem kiełbasek,

 • projekcja wartościowych filmów historycznych.

 1. W dniu 23 września 2018 r. odbył się Piknik Historyczny skierowany nie tylko do uczniów szkoły, ale również społeczności lokalnej. Mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia wystawy pamiątek rodzinnych „Pamiątki po naszych przodkach”. Dla zwiedzających zostały również przygotowane stoiska przy współpracy z grupami rekonstrukcji historycznych i miłośnikami historii. Były to:

 • wyposażenie i stroje szlachty XVII w. – Swawolna Kompanija Ziemi Łęczyckiej,

 • wystawa broni historycznej – Saguaro Art. Michał Kuropatwa,

 • wystawa map, planów, plansz związanych z bitwą nad Bzurą i Kampanią wrześniową – Pan Stanisław Frątczak,

 • wystawa obrazów malarza Pawła Jaszczaka,

Miłośnicy historii zapewnili atrakcje w postaci strzelania z armaty „Helenki” i muszkietu oraz paintball’a, przejażdżki wojskowym samochodem terenowym i projekcji archiwalnych filmów.

W ramach realizacji projektu „Niepodległa” zostanie zorganizowana dla 45 uczniów wycieczka „Szlakiem niepodległości po Łodzi i okolicach”. Obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości zwieńczone zostaną 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 apelem i wspólnym śpiewaniem hymnu oraz 13 listopada warsztatami prowadzonymi przez Stowarzyszenie Rodzin Legionowych.


13 listopada 2018 r.

Warsztaty historyczne


19 września 2018 r.

Święto Patrona Szkoły – 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty:

 • zwiedzanie Izby Pamięci Narodowej i Tradycji Szkoły,
 • przedstawienie patriotyczne,
 • udział uczniów w uroczystej Mszy Świętej,
 • złożenie kwiatów na kwaterach poległych żołnierzy na Cmentarzu Wojennym w Modlnej,

Wystawa „Pamiątki po naszych przodkach”:

 • wystawa prywatnych pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów.

Zajęcia interaktywne na wystawie “Pamiątki po naszych przodkach”.

Uczniowie klasy III gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego pod kierunkiem Pani Alicji Goślińskiej prowadzili zajęcia dla wszystkich uczniów szkoły. Dzieci mogły napisać tekst na maszynie do pisania, “zrobić zdjęcia” analogowym aparatem fotograficznym, utrzeć ciasto w makutrze, rozbić przyprawy w moździerzu, zrobić pranie na tarze. Możliwość dotknięcia nieznanych dotąd przedmiotów dostarczyła wszystkim dużo wiedzy i dobrej zabawy.


22 września 2018 r.

Rajd  z grą terenową „Szlakiem bohaterów I i II wojny światowej”.

 1. rajd pieszy i rowerowy: Modlna – Grabiszew – Katarzynów – Sokolniki -Dzierżązna – Małachowice.,
 2. tematyczna gra terenowa,
 3. wspólne śpiewanie piosenek wojskowych  i biesiadowanie przy wojskowej grochówce.

23 września 2018 r. w naszej szkole odbył się Piknik Historyczny ramach Programu Wieloletniego “NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2021. Występ młodzieży – godz. 12.15 w auli szkoły.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status