Menu Zamknij

„Sprzątanie Świata Łączy Łudzi” – Modlna 2023

W dniu 15 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty przeprowadzona została jubileuszowa 30. Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. W tym roku odbywała się ona pod hasłem “Sprzątanie świata łączy ludzi”. Warto przypomnieć, że akcja Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania, która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od uporządkowania okolicy, poprzez edukację i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów, a kończąc na rozbudowanych, długofalowych programach o charakterze ekologicznym.

Od 30 lat w akcję angażują się placówki edukacyjne z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, powiaty i gminy. Dzięki wspólnemu działaniu sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci. Włączając się w ogólnopolską akcję wszyscy uczniowie naszej szkoły z zapałem przystąpili do ratowania naszej planety poprzez działania lokalne . Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki do segregacji śmieci wraz z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły. Teren został podzielony na sekcje. Okolicę bliską szkole sprzątały klasy młodsze, zaś tereny oddalone (park, las, pobocze drogi) klasy starsze. Z sukcesem uporządkowaliśmy tereny w najbliższej okolicy oraz zlikwidowaliśmy nielegalne wysypisko śmieci w lesie, gdzie poddaliśmy segregacji znalezione tam śmieci oraz wywieźliśmy stertę starych opon samochodowych, błotniki i inne części motoryzacyjne. W ramach akcji uczniowie przygotowali tablicę informacyjną przypominającą wszystkim jak postępować aby odpadów było jak najmniej, ile trwa ich rozkład w glebie oraz określali zasady segregacji i znaczenie recyklingu. Dyskutowali o stanie naszego środowiska i pomysłach na jego poprawę. Udział w kolejnej edycji akcji jest dowodem potwierdzającym poczucie współodpowiedzialności za jakość otaczającego nas środowiska.

Katarzyna Górna –
nauczyciel biologii i geografii w Szkole Podstawowej w Modnej

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status