Menu Zamknij

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w naszej szkole

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy  
Szkoły Podstawowej im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w Modlnej

 

Po wakacyjnej przerwie stajemy dziś u progu nowego roku szkolnego 2023/2024!  Pełni zapału, sił, nadziei, ale i z pewnością wielu pytań o to, jaki będzie ten nadchodzący rok szkolny. Pytanie to, a może nawet obawa, towarzyszy z pewnością najmłodszym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Drogie przedszkolaki i pierwszoklasiści, witam Was bardzo serdecznie w naszej szkole i życzę Wam, aby była to fascynująca przygoda, abyście szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, a starsi koledzy otoczyli Was przyjaźnią i opieką.  
 

Wszystkim uczniom życzę wytrwałości w dążeniu do celu i wielu sukcesów, które będą dla Was powodem do dumy. Mam nadzieję, że gdy nadejdą kolejne wakacje, każdy z Was będzie mógł z satysfakcją spojrzeć na miniony rok i powiedzieć: To był dla mnie dobry czas! Wierzę, że pomogą Wam w tym Wasi nauczyciele, którzy będą dla Was wsparciem i pomogą w każdej sprawie.

Będzie to szczególny rok także dla najstarszych uczniów – ósmoklasistów, którzy kończą pomału pewien etap swojego życia i czeka ich pierwszy egzamin. Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza.   

Drodzy Rodzice, na początku tego roku życzę również Wam dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia. Jak zawsze liczę na owocną współpracę z Państwem. Pamiętajmy, że od nas wszystkich – nauczycieli i rodziców – zależy w dużej mierze bezpieczeństwo naszych dzieci.  

Wam drodzy Nauczyciele życzę cierpliwości, siły i wytrwałości w podejmowanych codziennych działaniach oraz satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.  

Jako historyk chciałbym Wam dzisiaj jeszcze przypomnieć o dwóch wydarzeniach. Początek roku szkolnego w Polsce zbiega się z corocznie z jedną z najtragiczniejszych rocznic w naszej historii – 1 września 1939 roku – 84 lat temu – wybuchła II wojna światowa – krwawy konflikt, który szybko rozlał się na cały świat. Wszyscy Polacy, w tym Wasi rówieśnicy, zostali wówczas zmuszeni do konfrontacji z bezwzględnym wrogiem…. Już dzisiaj zapraszam wszystkich państwa na uroczyste obchody rocznicy bitwy nad Bzurą. W czwartek 21 września podczas uroczystości w szkole, kościele oraz na lokalnym cmentarzu wspominać będziemy bohaterskich żołnierzy 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, których imię dumnie nosi nasza szkoła.

Drugie wydarzenie miało miejsce dokładnie 30 lat temu. Swoje wspomnienia kierujemy na inaugurację roku szkolnego 1993/1994, które miało już miejsce właśnie tutaj, w nowym budynku szkoły. 30 lat temu – 29 września 1993 roku szkoła otrzymała również sztandar oraz imię 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Warto przypomnieć, że pierwsze kroki zmierzające do wybudowania nowej siedziby szkoły w Modlnej podjęto w latach 80. XX wieku. W styczniu 1986 roku wybrano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, którego działania zakończyły się sukcesem. Rok później, we wrześniu 1987 roku odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej szkoły, którą wznoszono w czynie społecznym w latach 1987–1993. Tempo prac było uzależnione od posiadanych środków finansowych i możliwości zakupu materiałów budowalnych. Pierwsze darowizny pieniężne pochodziły od mieszkańców wsi z obwodu szkoły i gminy. Prace społeczne wykonywali rodzice, uczniowie i nauczyciele – w wielu przypadkach może się okazać, że to byli Wasi rodzice, babcie i dziadkowie, dalsza i bliższa rodzina, sąsiedzi. W dniu dzisiejszym przypominając o tych wydarzeniach jeszcze raz bardzo serdecznie za to dziękujemy, że w Modlnej powstała szkoła, która ma Was, drodzy uczniowie jak najlepiej przygotować do życia w społeczeństwie, pomóc spełniać marzenia i odnaleźć właściwą drogę w życiu.

Pamiętajmy, że „Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo” i takiego bogactwa życzę nam wszystkim na ten nowy rok szkolny 2023/2024 jak najwięcej” !

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na część artystyczną, w której swój talent taneczny zaprezentuje uczennica klasy V Hania Dąbrowska.

Rok szkolny 2023/2024 uważam za rozpoczęty!

Dyrektor szkoły

Rafał Nowak

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status