“Szkolna Ławka Przyjaźni” w szkole w Modlnej

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” pod nazwą „Szkolna Ławka Przyjaciółek”. My nieco zmieniliśmy nazwę, aby nie wykluczać z udziału chłopców. Przedmiotem konkursu jest stworzenie miejsca, gdzie nastolatki mogą porozmawiać ze sobą, z nauczycielem. To miejsce, które ma zbliżyć, pomóc rozwiązać problemy związane z okresem dojrzewania, problem z relacją, samooceną i każdy inny. To miejsce wyrażania swoich uczuć, myśli, wypowiedzenia problemu. To symboliczne miejsce wsparcia, mówiące, że nastolatki w szkole nie pozostają same, zapobiegające poczuciu wykluczenia i samotności. Ławka ma być miejscem wspierającym relacje.

W realizację tego zadania bardzo zaangażowali się uczniowie klasy VII, których wspierała wychowawczyni Pani Justyna Pawlak. Okazało się, że powstała nie tylko „Ławka”, ale również odświeżony został cały korytarz. „Rozkwitły” na ścianach kwiaty, stało się przytulnie i kolorowo. Miejsce bardzo przyciąga wszystkich uczniów, którzy prześcigają się w zajęciu miejsc na pufach i dywanie. Można tu porozmawiać, ale też wypić herbatkę i zjeść kanapkę.

Zrealizowaliśmy również jedno z zadań konkursowych. W ramach hasła „Realizuj marzenia” opracowaliśmy mini-poradnik z radami, co robić, by udało się spełnić własne marzenia. Można się z nimi zapoznać na tablicy przy „Szkolnej Ławce Przyjaźni”, przed biblioteką szkolną.

Koordynator projektu: Alicja Goślińska