10 października każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.
Według definicji Marii Jahody, człowiek zdrowy psychicznie to osoba, która ma poczucie własnej wartości, autonomii wobec innych, niezależność w podejmowaniu decyzji, świadomości własnych odczuć, celów i potrzeb.
Zatem zdrowie psychiczne należy rozumieć szerzej niż wyłącznie jako brak chorób czy objawów psychopatologicznych. Zdrowie psychiczne to poczucie dobrostanu, w którym człowiek realizuje swoje możliwości, potrafi poradzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami życiowymi, jest w stanie tworzyć satysfakcjonujące relacje i produktywnie uczyć się i pracować.
Zdrowie psychiczne kształtowane jest przez szereg czynników. Wśród nich znajdują się te, które sprzyjają jego poprawie, np. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, lub powodują jego pogorszenie, np. uzależnienie od alkoholu, stres, brak snu.
Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kondycja fizyczna naszego organizmu. Podczas gdy ćwiczenia wzmacniają mięśnie, umiejętność radzenia sobie ze stresem i zachowania równowagi emocjonalnej w życiu pozwala nam łatwiej i efektywniej radzić sobie z problemami i wyzwaniami.
Jak możesz dbać o zdrowie psychiczne?
-
Poznaj siebie. Postaraj się spojrzeć na siebie obiektywnie, przeanalizuj swoje silne i słabsze strony.
-
Poznaj i wsłuchaj się w swoje potrzeby tak abyś mógł zadbać o ich zaspokojenie.
-
Znajdź czas dla siebie – odpoczywaj. Zajmij się swoim hobby, idź na spacer, spotkaj z przyjaciółmi albo poświęć wieczór lekturze dobrej książki. Chwila relaksu pozwoli Ci zregenerować siły i pozytywnie nastawić do życia.
-
Dbaj o swój sen. Żeby trwał wystarczająco długo i nie był niepotrzebnie przerywany.
-
Dbaj o swoją dietę. Zwracaj uwagę na to, co jesz.
-
Staraj się unikać trudnych i destrukcyjnych relacji. Minimalizuj nadmiernie stresujące sytuacje.
-
Otaczaj się przyjaźnie nastawionymi ludźmi, na których wsparcie możesz liczyć.
-
Dbaj o bliskich – pielęgnuj więzi z rodziną i przyjaźnie.
-
Wyrabiaj w sobie asertywność i pewności siebie.
-
Dziel się swoimi problemami, smutkami i radościami z innymi ludźmi.
-
Unikaj nałogów.
-
Nie tłum emocji. Śmiej się i płacz jeżeli czujesz taką potrzebę.
-
Podejmuj aktywność fizyczną. Nawet krótki spacer może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
-
Pamiętaj o drobnych rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność
-
Zadbaj o siebie w kryzysie. Jeżeli czujesz się źle i nie potrafisz sobie z tym poradzić – nie wahaj się prosić o wsparcie bliskie ci osoby. Doskonałym rozwiązaniem jest także zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty: psychologa, terapeuty lub lekarza psychiatrii
Czasami nasze samopoczucie, sposób i jakość myślenia, zdecydowanie odbiega od równowagi, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Pojawia się uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, smutku, senności, niepokoju czy lęku. Jeżeli uczucia te nie są nasilone i nie powodują znaczącej dezorganizacji naszego dotychczasowego życia, są naturalną reakcją organizmu na jakąś trudną sytuację czy zmianę. Nie jest to nic niezwykłego i zdarza się każdemu człowiekowi. Osoba zdrowa psychicznie potrafi zmagać się z przeciwnościami losu i pokonywać je.
Nie należy jednak lekceważyć tych odczuć, jeżeli trwają od dłuższego czasu i w sposób znaczący utrudniają nasze życie. Dobrze jest wtedy potraktować je, jako sygnał z naszego organizmu, że należy o siebie zadbać!