Menu Zamknij

Spotkanie profilaktyczne pod nazwą: „Z kulturą na co dzień.”

W dniu 22 listopada 2023 roku r. W Szkole Podstawowej w Modlnej odbyło się spotkanie profilaktyczne pod nazwą: „Z kulturą na co dzień.” Na zaproszenie dyrektora szkoły przybyli zaproszeni goście: Pani Małgorzata Tomczak – sekretarz Urzędu Gminy w Ozorkowie, Pani Agnieszka Duszkiewicz – Nowacka – kierownik GOPS w Ozorkowie oraz Pan Szczepan Derulski – dzielnicowy – przedstawiciel Policji w Ozorkowie.

Kultura osobista jest ważnym tematem dla każdego z nas. To nic innego jak właściwe zachowanie społeczne według powszechnie przyjętych zasad. Mówimy tu
o grzeczności, ogładzie, kulturze w kontaktach międzyludzkich. Maniery są sposobem zachowania i traktowania innych. Świadczą one o szacunku
i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Na wstępie spotkania przypomniano uczestnikom znaczenie magicznych słów: dzień dobry, proszę, przepraszam, dziękuję, do widzenia. Stanowią one klucz do ludzi, otwierają – można by rzec – pierwsze drzwi. Używanie ich powoduje, że jesteśmy także grzecznie traktowani. Mowa służy człowiekowi do porozumiewania się, mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej.

W kolejnych etapach spotkania zostały omówione prawidłowe zachowania podczas pobytu w szkole oraz w przestrzeni publicznej. Odbył się również pokaz mody szkolnej, zaprezentowany przez chętnych uczniów z klasy V.

Spotkanie miało charakter interaktywny – prowadzące rozmawiały
z publicznością zadając jej pytania dotyczące omawianej tematyki. Zaproszeni goście aktywnie włączyli się w dyskusję na temat zasad dobrego zachowania
z perspektywy wykonywanego zawodu. Wszystkie wypowiedzi były cenne i uczniowie słuchali ich z zaciekawieniem. Społeczność uczniowska również włączyła do trwającej dyskusji prezentując swój punkt widzenia.

Na zakończenie spotkania prowadzące wręczyły nagrody przedstawicielom klas, które wzięły udział w konkursie na hasło dotyczące zasad dobrego zachowania.
I miejsce zdobyła klasa VI z hasłem „Kulturalne zachowanie jest jak kropla wody drążąca skałę – powoli, skutecznie rozkruszy każdego. Bo bez względu na bariery, każdy powinien mieć dobre maniery”, II miejsce – kl. IV z hasłem „Jesteś dobrym dobrze wiesz, bycie dobrym ważna rzecz”, III miejsce – kl. V z hasłem „Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, bądź miły, rozchmurz się” oraz kl. VIII z hasłem „Dobre maniery wprowadzają nas w uśmiech szczery”. Nagrody dla zwycięzców ufundował dyrektor szkoły w Modlnej – pan Rafał Nowak.

Podczas spotkania odbyło się również rozstrzygnięcie Miejsko-Gminnego Konkursu Plastycznego pod patronatem Wójta Gminy Ozorków „Znam swoje prawa”, którego organizatorem był pan Rafał Nowak.

Mamy nadzieję, że podjęta inicjatywa „spotkała się” z pozytywną refleksją uczestników i wpłynie na korzystniejsze relacje z drugim człowiekiem.

Organizatorki i prowadzące:

Anna Sadecka – Dłubał

Agnieszka Stańczyk – Wasińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status