Przedstawienie profilaktyczne „Tajemniczy skrzat” dla przedszkolaków oraz uczniów z klas I-III

aktorzy ubrani w kolorowe srtoje

W piątek 3 lutego 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–III naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Tajemniczy Skrzat”  przygotowane przez aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Bajka opowiadała o małej, nadpobudliwa ruchowo Lence, która miała problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii a zapracowani rodzice nie zawsze mieli czas zabierać ją na plac zabaw. Nudząc się popołudniami uwielbiała grać w gry w taty telefonie a wieczorami wykorzystywała swój wolny czas bawiąc się gamepadem który dostała na urodziny. Ponieważ wbrew prośbom rodziców robiła to stosunkowo za długo to często bolały ją oczy i głowa. Pewnego wieczoru podstępnie i wbrew woli rodziców, chcąc przejść kolejny etap ulubionej gry, przemyciła do swojego pokoju gamepad. Kiedy pochłonięta pokonywaniem kolejnych przeszkód bawiła się w najlepsze niespodziewanie odwiedza ja tajemniczy gość. Jest to Skrzat Franek który zamiast przez swoją szafę trafić do baśniowego świata Narnii, przypadkiem znalazł się w szafie i pokoju Lenki. Po zabawnym i emocjonalnym zapoznaniu się z dziewczynką, Franek prosi Lenkę o pomoc w zaopiekowaniu się tajemniczym pudełkiem. Dla Skrzatów jest ono niezwykle ważne a dodatkowo nikomu nie wolno go otworzyć. Powierzone zadanie spowoduje interesujący i zabawny splot zdarzeń a Lenka będzie musiała się zmierzyć ze swoimi słabościami a także z pokusami kolejnego nieproszonego gościa. Czy dziewczynka okaże się lojalną i odpowiedzialną przyjaciółka? Bajka „Tajemniczy Skrzat” zwraca uwagę na problemy współczesnych, przebodźcowanych dzieci których często jedyną rozrywką jest oglądanie filmików w telefonie lub granie na konsolach. Dzieci cierpiących na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. W spektaklu zwrócono również uwagę na otyłość w szkołach która jest wynikiem nie tylko złego odżywiania ale również brakiem ruchu fizycznego. Przedstawienie przynosi wiele wartości wychowawczo-profilaktyczne: zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych i związane z tym problemy psychiczne, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę. Przyjazd aktorów Teatru Kurtyna do naszej szkoły został sfinansowany ze środków Gminy Ozorków przeznaczonych na profilaktykę.