Pokaz Historyczny – Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka

9 listopada 2022 roku do naszej szkoły przyjechała Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina. Panowie zaprezentowali pokaz historyczny „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka” podczas którego uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat tego bardzo ciekawego okresu w historii naszego kraju. Mieli okazję zobaczyć m.in. jak wyglądał i z jakich elementów składał się tradycyjny strój sarmaty. Prowadzący dokonali przeglądu ekwipunku i uzbrojenia oraz udzielili szybkiej lekcji fechtunku, czyli posługiwania się szablą. Odbyły się również pojedynki z użyciem tej broni z udziałem chłopców z klasy szóstej. Artyści przy okazji opowieści o dawnym prawie zaprezentowali etapy przebiegu sądu nad znalezioną wśród widowni czarownicą. Na zakończenie uczniowie obejrzeli zgromadzone rekwizyty i kolekcję broni (baczmagi, żupan, kontusz, pas kontuszowy, kołpak, miecz, szabla, szpada, hakownica, muszkiet), a także narzędzia tortur (krzesło inkwizytorskie). Wszyscy byli bardzo zadowoleni i podekscytowani. Dzięki tej „żywa lekcji historii” wszyscy nasi uczniowie stali się bogatsi w nową wiedzę i doświadczenie.