Menu Zamknij

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione, aby upamiętnić historię pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W piątek został zorganizowany Dzień Języka Polskiego.  Na terenie szkoły uczniowie mogli zwiedzić cztery  językowe strefy.  Pierwszą z nich była STREFA CIEKAWOSTEK, MITÓW I FAKTÓW NA TEMAT JĘZYKA POLSKIEGO. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym ilu jest użytkowników języka polskiego na całym świecie, o wyjątkowości naszego alfabetu czy jak brzmiało pierwsze zdanie w języku ojczystym. Druga strefa dotyczyła ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH – uczniowie mogli zmierzyć się z trudnymi wierszykami pod względem artykulacyjnym. Trzecia STREFA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY przestrzegała przed popularnymi błędami językowymi, popełnianymi na co dzień. Na przerwach uczniowie mogli skorzystać z gier, krzyżówek tematycznych, które znajdowały się w bibliotece. To jednak nie koniec atrakcji. Po całej szkole zostały rozwieszone kody QR. Uczniowie mieli odnaleźć zaszyfrowany w zdaniu błąd językowy. Oprócz zgłębiania tajników naszego języka ojczystego zadaniem każdej klasy było wykonanie projektu koszulki, który ukazywałby  piękno naszego języka ojczystego. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich! Powstało dziesięć  wspaniałych wzorów. Zapraszamy do obejrzenia relacji!

Karolina Ziemlicka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status