Menu Zamknij

Majowe święta w naszej szkole

W tym roku obchody świąt majowych: Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja, przebiegały w naszej szkole nieco inaczej niż zwykle. Nie było uroczystego apelu, recytacji ani śpiewu dzieci. Jednak wspomniane wydarzenia nie przeszły bez echa, a uczniowie uczestniczyli w wielu różnych inicjatywach edukacyjnych, których wspólnym celem było przypomnienie tych ważnych wydarzeń historycznych.

O godzinie 9:00 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn Polski oraz wysłuchała okolicznościowego przemówienia dyrektora szkoły, poświęconego kilku najbliższym dniom w kalendarzu.

Drodzy uczniowie, nauczyciele, pracownicy Szkoły!

Przed nami kilka wolnych dni, wolnych od szkoły i od pracy, nie chciałbym jednak, żebyście potraktowali je tylko jak kolejny długi weekend. Pamiętajcie o tym, że w tym wolnym czasie będziemy obchodzić m.in. dwa bardzo ważne państwowe święta: drugiego maja  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 – Święto Konstytucji 3 Maja. Dni te są dla nas okazją, żeby mocniej niż zwykle poczuć się Polakami, obywatelami naszego państwa, żeby uświadomić sobie, że państwo to my wszyscy. Dlatego warto przypomnieć sobie jego losy, bo naród, który nie zna swojej przeszłości , umiera i nie buduje przyszłości. Nie ma dla Polaka wartości cenniejszej niż własne państwo. Jego zaś symbolem są nasze biało-czerwone, narodowe barwy. To znak naszej wspólnoty.

Chciałbym więc Was gorąco zachęcić do świętowania 2 i 3 maja mając na względzie fakt, że to Wy jesteście przyszłością naszego kraju i za kilka lat stanowić będziecie o jego losach. Proszę Was, zgodnie z apelem naszych najwyższych władz – wywieście flagę. Niech każdy Wasz dom zostanie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas Polaków na przestrzeni wieków. Wywieście flagę, która jest symbolem łączącym wszystkich Polaków, niezależnie od tego gdzie są. Wywieszając flagę demonstrujemy naszą dumę z bycia Polakami oraz okazujemy szacunek rodakom, którzy poświęcili swoje życie dla istnienia niepodległości i powodzenia naszego narodu.

Swój patriotyzm prezentujecie już dziś – gdzie nie spojrzę widzę biało-czerwone kolory, nasze barwy narodowe.

Święta majowe rozpoczynamy warsztatami ratowniczymi, których głównym celem będzie podstawowe przygotowanie do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Podczas naszego pokazu przygotowane przez pana Przemysława Bienias i uczniów klasy VIII poznacie procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Pamiętajcie, że zawsze warto pomagać osobom w potrzebie!

W drugiej części uczniowie klas IV-VIII wezmą udział w szkolnym turnieju tenisa stołowego, aby na sportowo uczcić przypadającą w tym roku 233. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Życzę Wam i Waszym bliskim udanego świętowania. Do zobaczenia w szkole
po „majówce”.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I–VIII ochoczo uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu podstawowe przygotowanie do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez pana Przemysława Bieniasa – nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa wraz z klasą VIII nasi uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze. Utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Każdy uczeń mógł równocześnie samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie z klas IV – VIII wzięli udział w szkolnych zawodach tenisa stołowego „Pod biało–czerwoną flagą”. Rywalizacji sportowej towarzyszyła również pogadanka historyczna.

I miejsce w turnieju tenisa stołowego zdobył uczeń klasy VIII Julian Antczak, II miejsce – Kajetan Rzepa z klasy VII, a trzecie miejsce uzyskał uczeń klasy VI – Sebastian Majewski. Wszystkim biorącym udział w turnieju bardzo gratulujemy.

Dodatkowo tego dnia podczas zajęć edukacyjnych dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B chcąc uczcić tak ważne dla naszej ojczyzny daty z entuzjazmem wykonywały prace plastyczne w barwach narodowych Polski. Zastanawiały się również czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status