„LOSY POLAKÓW NA WSCHODZIE 1939 – 1946” – SPOTKANIE Z HISTORYKIEM UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO DR. WOJCIECHEM MARCINIAKIEM

30 maja 2022 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Modlnej gościliśmy dr. Wojciecha Marciniaka – adiunkta w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, kierownika Archiwum Sybiraków, który w przejmujący sposób przedstawił uczniom klas V–VII losy Polaków wywożonych na Wschód po 17 września 1939 roku. Młodzież miała okazję również zapoznać się z najnowszą publikacją naszego Gościa, książką w której przedstawił rozmaite aspekty działalności Związku Patriotów Polskich w Południowym Kazachstanie, gdzie w czasie II wojny światowej znalazło się wielu obywateli RP. W swojej pracy ukazał on tragiczne dzieje zesłańców, którzy od chwili deportacji walczyli o swoje przetrwanie, zmagając się z totalitarną rzeczywistością, aż po repatriację w 1946 r. Monografia „Odzyskać nadzieję, wrócić do Ojczyzny. Związek Patriotów Polskich w Południowym Kazachstanie 1944–1946” ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i Muzeum Pamięci Sybiru. Dziękujemy dr. Wojciechowi Marciniakowi za tę przejmującą lekcję historii, która na pewno zapadnie naszym uczniom w pamięci.