Tradycją naszej szkoły stała się coroczna wycieczka do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej. W dniu 17 października 2023 roku, jako kontynuację święta patrona naszej szkoły – 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, pojechaliśmy tam z uczniami klasy IV,VI oraz VII. Wcześniej, podczas wrześniowych uroczystości obchodów 84. Bitwy nad Bzurą gościliśmy w naszej szkole m.in. pułkownika pilota Mariusza Kościelaka – dowódcę 1 Dywizjonu Lotniczego im. Ziemi Łęczyckiej, majora dyplomowanego sił zbrojnych RP Mateusza Kotasa reprezentującego Dowódcę 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej, starszego chorążego sztabowego Mirosława Latuszka – starszego podoficera dowództwa, podporucznik Zuzannę Reszczyńską, kapitana Tomasza Stolarza – dowódcę uroczystości wojskowej na cmentarzu w Modldnej oraz żołnierzy tworzących kompanię honorową Wojska Polskiego.
Zwiedzanie Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej rozpoczęliśmy od zapoznania się z nowoczesnym uzbrojeniem oraz wyrzutniami rakiet o zasięgu do 7 km. Doświadczyliśmy jak ciężki jest ekwipunek żołnierza i jaką rolę pełnią nasze wojska podczas misji wojskowych. Następnie podczas zwiedzania izby pamięci dowiedzieliśmy się o historii Wojska Polskiego, powstaniu i specyfice jednostki, jej celach, organizacji i misjach wojskowych do innych odległych państw świata. Mieliśmy również możliwość obejrzenia Wojskowej Straży Pożarnej, która zajmuje się zabezpieczeniem przeciwpożarowym jednostki wojskowej, w tym wszelkich operacji lotniczych i szkolenia spadochronowego odbywającego się na jej terenie. Nasi uczniowie mieli możliwość usiąść za „sterami” wielkich wozów oraz zobaczyli najwyższą w Polsce rurę do zjazdu podczas alarmu.
Kolejnym przystankiem była wieża nawigacji i kontroli lotów, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się jak wygląda praca na jednym z największych lotnisk wojskowych w Polsce. Odwiedziliśmy stanowisko meteorologiczne i centrum zarządzania lotniskiem. Mieliśmy możliwość wyjścia na taras otaczający wieżę, gdzie rozciągał się widok na cały teren jednostki. Z góry zobaczyliśmy ćwiczenia żołnierzy z udziałem helikoptera. Następnie udaliśmy się do hangaru, gdzie odbyliśmy krótki quiz, dzięki któremu dowiedzieliśmy się m.in. jaką pojemność ma bak helikoptera, ile litrów paliwa spala on podczas lotu, ile łopat posiada śmigło oraz ile waży jedna z nich. Mogliśmy również porozmawiać z pilotem Wojska Polskiego o jego bardzo ciekawej i zarazem niebezpiecznej pracy. Uczniowie mogli wsiąść do helikoptera wojskowego, poznać jego uzbrojenie i niwelator strzałów podczas ćwiczeń bojowych.
Ostatnim punktem wycieczki po jednostce był tunel aerodynamiczny oraz stanowiska do symulacji lotów spadochronowych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przygotowane przez żołnierzy pokazy w tunelu. Następnie, co wzbudziło największy zachwyt, uczniowie sami mogli przekonać się jak wygląda skok ze spadochronem oraz poćwiczyć z instruktorami w tunelu aerodynamicznym. W przerwie mieliśmy również możliwość gościć w kantynie żołnierskiej, gdzie mieliśmy czas na posiłek i odpoczynek. Naszym przewodnikiem po jednostce był starszy sierżant Pani Adriana Rogalska, której serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Górna – wychowawca klasy VI