Menu Zamknij

„Silna Biało-Czerwona”. Żołnierze Wojska Polskiego zapraszają do wspólnego świętowania.

Ponad 2 tys. żołnierzy oraz 200 jednostek sprzętu wojskowego weźmie udział
w
największej od 3 lat defiladzie Wojska Polskiego na warszawskiej Wisłostradzie,
a w całym kraju przez cztery dni będą odbywały się pikniki, pokazy uzbrojenia, występy orkiestr i kina frontowe. Świętować z żołnierzami będziemy również w województwie łódzkim.

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie w ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej zaplanowały na terenie całego kraju w dniach 12-15 sierpnia 2023 roku blisko 70 pikników wojskowych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. W województwie łódzkim, w miejscowościach: Kamieńsk, Drzewica, Uniejów i Konstantynów Łódzki na wszystkich miłośników wojska będą czekały liczne atrakcje.

Podczas pikników będzie można z biska obejrzeć sprzęt wojskowy, w który jest wyposażona polska armia, min.: czołg Leopard, kołowy transporter opancerzony Rosomak, wyrzutnię rakiet Langustę, zestaw rakietowy Poprad, moździerz samobieżny Rak oraz porozmawiać z profesjonalną załogą.
W czasie imprez odbędą się liczne pokazy, min. wyszkolenia kadetów, walki wręcz, maskowania taktycznego czy pierwszej pomocy na bazie fantomów. Będzie można również pod okiem specjalistów poćwiczyć postawy strzeleckie oraz składanie i rozkładanie broni.

Miłośnicy wojskowego brzmienia wezmą udział w koncertach Orkiestr Wojskowych, a fani wirtualnej rzeczywistości i nowoczesnych technologii przy użyciu Gogli VR spróbują swoich sił w kierowaniu czołgiem lub pilotażu odrzutowca. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, będą „dmuchańce”, animatorzy poprowadzą gry i konkursy z nagrodami, no i oczywiście jak zawsze, prawdziwy kulinarny hit – wojskowa grochówka.

Wspólne świętowanie to również okazja by porozmawiać z żołnierzami na temat ich codziennej służby, a w mobilnych punktach rekrutacyjnych zapoznać się z ofertą i możliwością wstąpienia do wojska. Ci którzy zdecydują się związać swoją przyszłość z mundurem będą mogli złożyć wniosek i zapoczątkować procedurę naboru do służby wojskowej.

Wszystkie pikniki będą odbywały się w godzinach 12.00 -18.00.

12 sierpnia w Kamieńsku na terenie targowiska przy ul. Kościuszki 29 będzie można dodatkowo min. sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się bronią dzięki nowo otwartej strzelnicy wirtualnej przy ZSP im. Tadeusza Kościuszki, posmakować lokalnych specjałów, a na zakończenie pikniku, o godzinie 18.00, w ramach „Kina Frontowego” obejrzeć film „Generał Nil”. W pikniku weźmie udział młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Kamieńsku.

13 sierpnia w Drzewicy przy Regionalnym Centrum Kultury przy ul. Stawowej 27 wystąpi i zagra koncert Orkiestra Wojskowa z Dęblina, będzie można pooglądać repliki broni oraz postrzelać na strzelnicy wirtualnej z Mroczkowa Gościnnego.

14 sierpnia w okolicy boisk w Uniejowie przy ul. abp. Jakuba Świnki 6 Wojskowe Zakłady Lotnicze zaprezentują makiety produkowanych przez siebie samolotów, odwiedzający obejrzą pokaz wyszkolenia psów kierowanych do służb mundurowych, a na najmłodszych odwiedzających będzie czekała moc atrakcji. Można również będzie wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia oraz zapoznać się z działaniem rożnych rodzajów strzelnic.

Ostatni piknik pn. „Silna Biało-Czerwona” z okazji tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego
w województwie łódzkim odbędzie się
15 sierpnia w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Sucharskiego 1. Tutaj dla odwiedzających również wystąpi Orkiestra Wojskowa z Torunia, a miłośnicy militariów będą mieli możliwość zaspokoić ciekawość oglądając i przymierzając sprzęt wyposażenia osobistego żołnierzy czy zajrzeć pod maskę Toyoty Hilux. Dla dzieci przewidziano całą masę zabaw, konkursy
z nagrodami oraz czas na wspólne zdjęcia z żołnierzami przy nowoczesnym sprzęcie wojskowym.

Zapraszamy do wspólnego spędzenia Święta Wojska Polskiego – pełna lista wszystkich wydarzeń KLIKNIJ na stronę MON.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status