Menu Zamknij

Pokaz fizyczno-chemiczny grupy „Zaelektryzowani”

W poniedziałek 15 maja gościliśmy w naszej szkole animatora z grupy „Zaelektryzowani”. Dzieci i uczniowie z klas 0 – IV uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji fizyki i chemii. W programie znalazły się doświadczenia z zakresu obu dziedzin dotyczące właściwości fizyczno – chemicznych wybranych gazów, m.in. helu, azotu, wodoru.

Chętni uczniowie mogli usłyszeć, jak hel wpływa na struny głosowe, zmieniając ich wysokość głosu podczas mówienia. Ponadto obserwowali wytwarzanie wodoru domowym sposobem oraz doświadczyli, jak bardzo jest on wybuchowy.

Niektórzy mieli możliwość sprawdzenia własnej koncentracji oraz podzielności uwagi podczas jazdy na rowerze. Rower przeciwskrętny z pozoru niczym się niewyróżniający zaskoczył śmiałków przy pierwszym zakręcie, gdyż nie skręcał on zgodnie z oczekiwaniami, lecz w przeciwną stronę. Zmylił nawet najbardziej doświadczonych rowerzystów.

Prowadzący zaznaczał, jak ważne jest bezpieczne eksperymentowanie. W umiejętny sposób łączył elementy edukacyjne i humorystyczne, co niewątpliwie spodobało się uczestnikom. Pokaz dostarczył wiele radości i uśmiechu oraz sporą porcję wiedzy. Uczniowie przekonali się, że nauka fizyki i chemii nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie może być jednocześnie efektywna, ciekawa i widowiskowa.

Anna Pisera

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status