Menu Zamknij

Obchody 82 rocznicy “Bitwy nad Bzurą”.

W roku 2021 obchodzimy 82. rocznicę bitwy nad Bzurą – największego starcia zbrojnego podczas kampanii polskiej 1939 roku. Walki dwóch armii polskich – „Poznań” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby oraz „Pomorze” pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego z niemieckimi siłami (8. oraz 10. Armią) z grupy Armii Południe „Süd” trwały od 9 do 22 września. Bitwa nad Bzurą miała wyjątkowe znaczenie – Polacy wykazywali w niej inicjatywę i byli stroną atakującą do momentu rozkazu marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego wycofania wojsk Armii „Poznań” w kierunku Warszawy. Podczas pierwszej fazy bitwy nad Bzurą – trwającego od 9 do 12 września natarcia na Stryków działania wojenne nie ominęły najbliższej okolicy naszej szkoły.  Już 6 września 1939 roku 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty znalazła się w okolicy Łęczycy. Dwa dni później – 8 września oddziały Grupy Operacyjnej pod dowództwem gen. Edmunda Knolla –Kownackiego miały wykonać pierwsze uderzenie między Łęczycą a Piątkiem na Stryków. Wówczas celem 17 Dywizji stały się miejscowości Góra św. Małgorzaty – Skotniki – Modlna – Celestynów.  Rankiem 9 września 1939 r. polscy żołnierze opanowali Górę św. Małgorzaty. Jednocześnie udało im się w Skotnikach rozbić maszerującą do Małachowic niemiecką kolumnę samochodów pancernych. 10 września 1939 roku 17 Dywizja rozpoczęła pościg za wycofującymi się jednostkami niemieckimi a jej III Batalion 68 pułku piechoty podjął próbę odbicia z rąk niemieckich Modlnej. Nocne przegrupowanie wojsk niemieckich pokrzyżowało plany Polakom szykującym się do porannego ataku na Małachowice i Dybówkę. W nocy z 11 na 12 września 1939 roku walki chwilowo ustały. Kiedy Niemcy rozpoczęli koncentrację swych sił w okolicach Łodzi ostateczne natarcie 68 i 69 pułku piechoty zdobyło w godzinach rannych Modlną, a kilka godzin później Celestynów. Tym samym powstały niezwykle korzystne warunki do kontynuowania natarcia na Stryków. W nocy z 12 na 13 września 1939 roku 17 Dywizja Piechoty bez przeszkód ze strony niemieckich powróciła nad Bzurę, zajmując pozycje obronne na południe od Kutna.

Rok 1939 został na stałe wpisany do kalendarza jako data kolejnej, powolnej i męczeńskiej śmierci Polski. Dziś, w 82. rocznicę kampanii wrześniowej, składamy hołd wszystkim walczącym i poległym. Naszą pamięcią otaczamy zwłaszcza 142 bohaterów z 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty spoczywających w kwaterze wojennej na miejscowym cmentarzu. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała!

Rafał Nowak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Modlnej

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status