Menu Zamknij

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy uczestniczyli w pokojowej demonstracji, podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji tego święta na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie klasy III zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Wśród wielu ciekawych propozycji największą popularnością cieszyły się ćwiczenia rozwijające giętkość myślenia oraz płynność słowną i skojarzeniową, palindromy, i łamańce językowe. 

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zdaniami. Każdy z uczestników zabawy chętnie podejmował wyzwania językowe.

Uczniowie z klasy VIa i VII w ramach popularyzacji języka polskiego przygotowali fraszki i plakaty z hasłem promującym naszą mowę ojczystą. Poniżej prezentujemy najciekawsze prace.

                                                                                                                        Dorota Stolarska

 

“Fraszka o języku polskim”

Język polski potrzebny jest!

Dobry jest jak agrest.

Wszyscy lubią go.

Nie uczymy się obcego,

lecz języka swego.

                         uczeń z kl. VII

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status