W tym roku mijają już 232 lata od radosnego majowego poranka, kiedy uchwalono Konstytucję 3 Maja, a na ulicach Warszawy słychać było donośne wołanie: „Wiwat Król! Wiwat Sejm! Wiwat wszystkie stany!”.
Dzień ten jest znakomitą okazją, aby uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna czy Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez uczniów. Chociaż wydarzenia o których mówimy są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – zarówno starszych jak i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła myśl o silnej, wolnej i suwerennej Polsce. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
W tym roku główną część akademii stanowił szkolny konkurs historyczny – interaktywny quiz poświęcony „Konstytucji 3 Maja i postanowieniom Sejmu Wielkiego” skierowany do uczniów klas IV–VIII. Wyłonieni reprezentanci poszczególnych klas musieli zmierzyć się z dwunastoma pytaniami obejmującymi lata 1788–1792. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, a jury w składzie: Anna Pisera – wicedyrektor szkoły oraz Marzenna Rybak – nauczyciel języka polskiego mieli bardzo trudne zadanie, aby wskazać zwycięzców. Ostatecznie po rundzie pytań dodatkowych najlepsi okazali się uczniowie klasy VIII A (Julia Barylska, Jakub Frątczak, Szymon, Gorczyca), którzy w tyle zostawili uczniów klasy VIII B oraz VI A.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły (I–III) oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych dodatkowo na potrzeby akademii przygotowały okolicznościowe plakaty, które zostały zaprezentowane podczas drugiej, przygotowanej specjalnie dla nich uroczystości.
Obie akademie poprzedził uroczyście odśpiewany hymn, z muzyką na żywo
w wykonaniu pana Tomasza Muchy. Była to dla wszystkich znakomita lekcja patriotyzmu.