Menu Zamknij

Informacja Ministerstwa Zdrowia dotycząca szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Na Internetowym Koncie Pacjenta dziecka znajdują się jego e-skierowanie.

Na szczepienia dziecko w wieku 12–15 lat można zarejestrować:

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Rodzic może również wybrać szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisując numer PESEL swojego dziecka i jego nazwisko oraz podając numer telefonu, na który odbierać będzie potwierdzenia i wybierze termin szczepienia.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia.

Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun.  Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.

Nastolatki otrzymać mogą:

  • szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami
  • szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami.

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW ZE STRONY PACJENT.GOV.PL

Szczepienie nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań, ale jest kilka rzeczy, o które warto zadbać:

  • postaraj się, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem
  • zachęć dziecko do aktywności fizycznej przed szczepieniem (podobnie jak sen to dobrze wpływa na odporność)
  • dopilnuj, aby dziecko nie było na czczo i zjadło pełnowartościowy posiłek przed szczepieniem
  • nie odstawiaj samodzielnie przed szczepieniem leków, które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem.

Szczepionka to zastrzyk, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków, omów z nim tę sytuację.

Co dodatkowo należy wiedzieć:

  • szczepionka jest podawana domięśniowo, najczęściej w lewy mięsień naramienny
  • po wykonanym szczepieniu dziecko musi odczekać w wyznaczonym miejscu 15 minut, to standardowe działanie, na wypadek  gorszego samopoczucia po szczepionce
  • dziecko musi być w maseczce
  • uprzedź dziecko, by nie zdejmowało od razu plastra po szczepieniu, niech odczeka do 30 minut
  • pełne szczepienie to dwie dawki szczepionki, więc szkoła umówi od razu termin drugiego szczepienia. Szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.

Nie obawiaj się niepożądanych odczynów poszczepiennych u Twojego dziecka. Występują one rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg. Objawy takie jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielka gorączka zazwyczaj ustępują w ciągu 1-3 dni. Możesz podać dziecku, jeśli się nieco gorzej poczuje, paracetamol, ale pamiętaj, by nie przekraczać dozwolonej dawki dziennej tego leku. W przypadku większego dyskomfortu lub pogorszenia stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem.

Po szczepieniu na Internetowym Koncie Pacjenta Twojego dziecka pojawi się Unijny Certyfikat COVID do pobrania. Ułatwia on podróżowanie po Europie, a także udział w imprezach i uroczystościach. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Certyfikat można też pobrać za pomocą aplikacji mojeIKP, bezpłatnej mobilnej aplikacji, która zapewnia Ci także dostęp do e-recept i e-skierowań Twojego dziecka.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status