Menu Zamknij

Dzień bez plecaka.

W Pierwszym Dniu Kalendarzowej Wiosny, dnia 21.03.2024, w naszej szkole odbyła się najbardziej wyczekiwana akcja ostatnich tygodni. Co mamy na myśli? Oczywiście „No backpack day”, czyli po prostu „Dzień bez plecaka”.

Zabawa polegała na tym, aby tego dnia przyjść do szkoły bez plecaków, jednocześnie przynosząc wszystkie potrzebne przybory szkolne.

Skąd ten pomysł? Spieszymy z wyjaśnieniem

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. W jakim celu organizuje się taką akcję? Po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo najzwyczajniej w świecie nie stać ich na plecak.

Warto wiedzieć, że „Dzień bez plecaka” wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. M. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną.

W naszej szkole inwencja twórcza uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!

Wybranie i nagrodzenie najbardziej kreatywnych pomysłów nastręczyło wielu trudności komisji konkursowej

Wyróżnieni zostali uczniowie, którzy aby przynieść swoje książki i przybory szkolne wykorzystali: klatki i nosidła dla zwierząt, obudowę od komputera, garnki, kuchenne chlebaki, metalowe i malarskie wiadra, szuflady z biurka, koszyki i wózki sklepowe (skąd je wzięliście???) czy drabinę.

Trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom klasy 7, którzy przyszli dziś do szkoły, odpowiednio, z 3 miejsce: przenośny piekarnik, 2 miejsce: bęben z pralki automatycznej, 1 miejsce: taczka ogrodnicza

Wyróżniony został również jedyny nauczyciel, który zdecydował się wziąć udział w konkursie Gratulujemy Panu Przemkowi Bieniasowi poczucia humoru i poczucia jedności z uczniowską bracią.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z „Dnia bez plecaka” w Szkole Podstawowej w Modlnej.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status