20 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa. Został on ustanowiony 20 listopada w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu dotyczącego praw dziecka – Konwencji o prawach dziecka.Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo natomiast musi traktować każde dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Dzisiaj również nasze przedszkolaki pamiętały o kolorze niebieskim, symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.